​Međunarodni skup – 100-ta obljetnica rođenja akademkinje Vande Kochansky-Devide

16.04.2015

Otvorenjem skupa u knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, započelo je obilježavanje stote obljetnice rođenja znanstvenice svjetskog glasa. Vanda  Kochansky–Devide rođenja je 10. travnja u Zagrebu. Odmalena se zanimala za prirodoslovlje i cijeli svoj život posvetila je znanstvenom radu iz područja geologije.

Prije osam godina u našoj je školi začeta ideja o formiranju komparativne zbirke fosila, u smislu didaktičkog materijala za usvajanje dodatnih znanja o prirodoslovlju i nacionalnoj geobaštini. Cilj je bio učenike zainteresirati za prirodoslovnu grupu nastavnih predmeta, a napose za geologiju i geografiju. Kroz izvanučioničnu nastavu, naši su učenici u kamenolomu Bizek vršili prikupljanje fosila iz slojeva stijena. Neposrednim radom na stijenama učenici su dobili jasni uvid u geološku prošlost svoje neposredne okoline (Medvednice). Nakon sakupljanja fosila slijedila je kategorizacija zbirke koje su učenici prezentirali prilikom obilježavanja Dana planeta zemlje. Kroz ovaj projekt naše su učenike vodili učiteljica Sanja Grganić Vrsaljko, učiteljica razredne nastave  i Tomislav Milek, profesor geografije.

Prikaz terenskog rada i primjeri fosila, objavljeni su na plakatu, koji su naši učenici vrlo uspješno prezentirali 11. travnja 2015. godine, na Međunarodnom skupu u Zagrebu.

Pogledajte dio školskih eksponata.

Datoteke uz članak
1.09 MB