Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta

30.01.2017

27. siječnja, dan kada je Crvena armija oslobodila koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj, jedan od najvećih logora smrti u II. svjetskom ratu, obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta.

Holokaust, izvornog značenja „potpuno spaljen“ znači žrtvu paljenicu bogovima. U današnjem vremenu ga upotrebljavamo u značenju genocida provedenog nad Židovima, Romima, poljskih i sovjetskih ratnih zarobljenika te drugih grupa: političkih neistomišljenika, tjelesnih i psihičkih bolesnika… Proveden je temeljem niza rasnih zakona na teritoriju pod kontrolom nacističke Njemačke i njenih saveznika. Procjenjuje se da je u koncentracionim logorima tijekom II. svjetskog rata ubijeno preko 6 milijuna ljudi.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta naši su učenici obilježili na Satu razrednika i Povijesti te će učenici 8. razreda u petak 3. veljače s profesoricom Vidas posjetiti izložbu američkog umjetnika Andrewa M. Mezvinskog „Jedan dobar dan“, koja je postavljena u SC-u tijekom 11. ciklusa Festivala tolerancije.