Svjetski dan knjige

Fotografije uz članak 11
23.04.2021
 23. travnja svake godine obilježava se Svjetski dan knjige. Ovogodišnja tema je „Ljekovita moć knjige“. Unutar tematike, knjižnica naše škole je u suradnji s knjižnicom OŠ Ksavera Šandora Gjalskoga pripremila prigodni program pod nazivom „Smijeh je lijek“.

U predvorju škole postavljena je prigodna izložba koja je nastala u suradnji knjižnica ovih dviju škola. U „Knjizi smijeha“ kroz nekoliko poglavlja (Vicoteka, Duroteka, Tomoteka, Gregoteka…) predstavljeni su ulomci iz humorističnih romana, zabavna dječja poezija, humoristični stripovi, vicevi… Uz knjigu su izloženi i humoristični romani kao preporuke za djecu.

Pod vodstvom knjižničarki Ane Antić (OŠ L. pl. Matačića) i Kristine Darmopil (OŠ K. Š. Gjalskoga) te profesorice Hrvatskog jezika Biljane Šalić (OŠ K. Š. Gjalskoga), održana je radionica pod nazivom „Škola smijeha“. Učenici petih razreda OŠ K. Š. Gjalskoga  preuzeli su ulogu nastavnika te  učenike trećih razreda OŠ L. pl. Matačića, upoznali sa svojom „Školom smijeha“, uz pridržavanje epidemioloških mjera na dvorištu škole.

Radionica je bila organizirana u 7 postaja. Na prvoj postaji „nastavnici“ su pročitali učenicima kratku priču „Škola smijanja“, a na drugoj laganim pitanjima provjerili jesu li učenici trećih razreda pozorno slušali priču i zaslužili prolaz do „Nikad ozbiljne ulice“ te  njihove „Škole smijeha“.

U Školi smijeha održano je nekoliko sati – sat viceva, sat veselog čitanja gdje su učenici uz slušalice pokušali čitati izgovorene riječi s usana voditelja te sat tjelesne i zdravstvene kulture gdje su učenici prošli poligon „Stavi ruku, stavi nogu“.

Nakon toga, uslijedio je ispit, a ispitni je zadatak  bio napraviti najbolju grimasu. Žiri je iz svakog razreda odabrao najbolju grimasu te su učenicima dodijeljene prigodne nagrade. Na kraju programa svim učenicima dodijeljene su diplome za uspješno završenu Školu smijeha od naših današnjih nastavnika.