Prometna jedinica

16.09.2013

Naša škola

OŠ Lovre pl. Matačić je smještena u Folnegovićevom naselju u ulici J. Laurenčića bb u blizini rijeke Save. Ispred škole se nalazi poligon za vožnju na biciklima, gdje se već 16 godina uzastopno održava natjecanje školskih prometnih jedinica.

To smo mi:

clanovi

Ciljevi i zadaci

KOJA JE ULOGA ŠKOLSKE PROMETNE JEDINICE ?

Da bi se povećala sigurnost u prometu, osnovne škole u suradnji s policijskom upravom mogu osnivati školske prometne jedinice. Zadaća školskih prometnih jedinica je da u neposrednoj blizini osnovnih škola osiguravaju prijelaz djece i ostalih preko kolnika ili obilježenog pješačkog prijelaza. Za vrijeme obavljanja poslova pripadnici školskih prometnih jedinica dužni su nositi propisanu odoru.

Sudjelovanjem u aktivnostima ŠPJ-ce djeca postaju svjesna odgovornosti i posljedica koje mogu imati kao pješaci i vozači bicikla, skejta ili koturaljki na cesti. Ujedno, pomažući i podučavajući mlađe postaju kompetentni i samostalni te samopouzdaniji.

AKTIVNOST ŠPJ TIJEKOM NASTAVNE GODINE 2015./2016.

Članovi školske prometne jedinice i ove su godine aktivni i kreativni.

Sve naše aktivnosti se bave poučavanjem djece o prometnim pravilima, pravilima sigurnog ponašanja u prometu te prometnom ekologijom.

Na rad nas dodatno potiče neugodna činjenica da svaki tjedan u prometu strada jedan veći školski razred djece.
Zahvaljujemo se Zagrebačkoj prometnoj policiji na peharima i pohvalnicama!

Zbog nedostatka zebre, preko nekih se raskršća može sigurno prijeći samo leteći!

dezurstvo

STANI

stop

1. Nađi sigurno mjesto za prelazak i tu stani.

Stani na rub pločnika, a ako ga nema na rub kolnika.

GLEDAJ

oprez

2. Strpljivo i pomno podgledaj cestu i okolicu.

Ako primjetiš vozilo kreni tek kad si siguran da je vozač ugledao i tebe.

S LUŠAJ

slusaj

3. Slušaj pažljivo, ponekad možeš vozilo čuti prije nego što ga vidiš!

Nikad ne trči preko ceste, ne slušaj glazbu na svom Ipod-u i ne razgovaraj na mobitel.

Kada procjeniš da možeš, kreni ravno preko ceste najkraćim putom, a ne po dijagonali. Prilikom prelaska i dalje gledaj i slušaj!

Dorijan (naš stari član) nam poručuje:

1. Kada skrećeš lijevo ili desno daj pravilno znak rukom

2. Kada voziš bicikl odjeni svjetliju odjeću ili nosi reflektirajuće oznake (prsluk, traku, remen, kapu). Na torbu možeš nalijepiti i svjetleće naljepnice.

3. Uvijek nosi zaštitnu kacigu pravilno, pričvršćenu remenom ispod brade!

Ako vam se čini ovakav način rada zanimljiv, dođite i pridružite se. ŠPJ je uvijek spremna za dobre i korisne akcije!

DJECA UČE DJECU O PROMETU

Kako naučiti djecu što više o prometu je pitanje koje si u današnje vrijeme vrlo često postavlja svaki roditelj, prometni policajac, učitelj... Razlog za to svima je dobro poznat-usprkos našem trudu, djeca i dalje stradavaju u prometnim nesrećama.
Prometnih pravila ima mnogo; no kako djecu uputiti u ona najbitnija?

Prvi, i jedan od možda najvažnijih načina je da mlađa djeca prihvaćaju savjete starije djece - članova školske prometne jedinice i drugih. S tom idejom su u studenome članovi Školske Prometne Jedninice OŠ Lovre pl. Matačića održali predavanje za sve učenike prvih razreda. Ovakav način rada djeci je bio zanimljiv i poticajan.
Na predavanju su obrađene mnoge važne teme; o pravilnoj upotrebi kacige u vožnji na biciklu, prepoznavanju prometnih znakova, pokazali smo djeci djelove bicikla, kako ga održavati i na koji način dinamo proizvodi električnu struju pa su djeca načila kako se ponašati na raskrižju.

Na koji način su djeca reagirala i kakva je bila atmosfera za vrijeme predavanja govore fotke.

predavanje1 predavanje2

predavanje3

I za kraj ŠPJ Vam poručuje:
PRI VOŽNJI RABITE ZAŠTITNU KACIGU.
Naš zakon određuje da djeca mlađa od 14 godina u vožnji na javnim prometnicama moraju imati pratnju osobe starije od 16 godina. U promet se mogu uključiti i učenici stariji od 9 godina koji su položili „ispit“ o poznavanju prometnih propisa i savladali vještinu vožnje.

Dobro se zabavite, i sretan vam put (a dođite i u Folku!)!