Aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige u školskoj knjižnici

Fotografije uz članak 7
16.11.2016

Školska knjižnica se i ove godine uključila u Mjesec hrvatske knjige koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenog. Knjižnice u tom razdoblju nude dodatne sadržaje i programe koji uspješno promiču knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost. U školskoj knjižnici smo posebnu pažnju posvetili tome kako se treba ophoditi prema knjigama da bi se očuvale i dugo trajale svim učenicima škole. Knjižničarka je učenicima od 1. do 3. razreda pokazala specijalne ljepljive trake kojima se popravljaju knjige i upozorila ih da pažljivo listanju knjige. Učenici pvog razreda su kroz poučnu priču „Miš u knjižnici“ naučili što ne vole knjige, a posebno ih je obradovalo kada su dobili svoje članske iskaznice. Knjižničarka ih je također uputila i na Knjižnicu Ivane Brlić-Mažuranić gdje su se u Mjesecu hrvatske knjige mogli ostvariti besplatan upis.  Tu su knjižicu sa školskom knjižničarkom posjetile i učenice petog razreda, članice novinarske grupe, gdje su od knjižničarke Gordane naučile nešto više o samoj knjižnici koja je ove godine proslavila 25 godina postojanja i programu koji nudi u Mjesecu hrvatske knjige. Učenici 4.a i 4.b su zaigrali kviz nakon pročitane lektire „Družba Pere Kvržice“, a knjižničarka im je i pokazala fotografije iz Hrvatskog školskog muzeja. Vidjeli su kako je izgledala škola u vrijeme kada je Mato Lovrak bio đak,  kako je izgledala njegova radna soba i naučili što su Lovrakove dani kulture. Učenici trećeg razreda naučili su što je referentna zbirka te zaključili kako su im enciklopedije i rječnici vrlo zanimljivi. Učenici iz dnevnog boravka su knjižničarki pomogli izraditi dva panoa vezana za Mjesec hrvatske knjige i ukrase za knjižnicu. Također su se uključili u aktivnost pod imenom „Desetodnevna priča“ u kojoj će kroz deset dana pisati svoje izmišljene priče, a radovi će se razmijeniti s Osnovnom školom Prelog. Radove ćemo razmijeniti i u petom i šestom razredu gdje smo nakon čitanja priča Melite Rundek i pjesama Grigora Viteza osmislili svoje priče i pjesme.

DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA

Povodom Dana hrvatskih knjižnica, 11.11.2016. godine, učenici novinarske grupe posjetili su Hrvatsku knjižnicu za slijepe koja je proglašena knjižnicom godine. Uključili smo se u program središnje svečanosti i pogledali predstavu Plava Brajica Dramskog studija slijepih i slabovidnih Novi život. Nakon odgledane predstave smo razgledali prostor Knjižnice i vidjeli kako izgledaju knjige na Brajici i studio za snimanje zvučnih knjiga.

Knjižničarka Vanja Lovinčić

Vezani sadržaj