Dan planeta Zemlje

Fotografije uz članak 1
21.04.2016

Dan planeta Zemlje, obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša. Obilježavanje Dana planeta Zemlje usmjereno je prema zaštiti prirodnih resursa i ima za cilj skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode, dječjih vrtića i osnovnih i srednjih škola.

Naša škola će na Dan planeta Zemlje organizirati mnogobrojne aktivnosti za učenike, kojima bi učenike potakla na  promišljanje i savjesno ponašanje sa prirodnim resursima.

Evo nekoliko stvari koje možeš sam/a napraviti:

1. Plastične vrećice zamijeni platnenim.
2. Isključi električne uređaje kad ih ne koristiš.
3. Odaberi kemijske olovke kojima se može promijeniti uložak te se dulje mogu koristiti od onih jednokratnih.

4. Uvijek zatvori vodu dok pereš zube, briješ se ili nanosiš gel za tuširanje – tako ćeš potrošiti manje vode.
5. Umjesto plastičnih čaša koristi staklene. Izbjegavaj plastične tanjure, posude i pribor za jelo, a koristi one obične koji se peru.
6. Obične baterije zamijeni onima koji se pune.
7. Kad god možeš umjesto papirnatih ručnika koristi kuhinjske krpe.
8. Razvrstavaj otpad i odlaži ga u predviđene kontejnere (npr. one za plastiku, staklo, papir i slično).
9. Ako imaš tu mogućnost, uvijek kupuj organsku hranu koja nije tretirana kemikalijama ili sredstva za higijenu koja nose oznaku da su od prirodnih sastojaka (jer u sebi nemaju štetne sastojke za koje ne znamo kada će se i hoće li se moći razgraditi jednom kad dođu u vodu).
10. Posadi u dvorištu drvo ili uzgajaj kućne biljke ako živiš u zgradi jer one potiču pročišćavanje zraka.

11. Sudjeluj u uređenju svog bio vrta