Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day)

22.02.2017

Dan prevencije vršnjačkog nasilja ili Pink Shirt Day u svijetu se obilježava dugi niz godina, a sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici.  Ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Na njihovu inicijativu prošle godine  velik broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, tog se dana u veljači 2014. u medijima pojavio noseći ružičastu majicu podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica obilježen je i u našoj školi 22.02.2017. godine, na satovima razrednika i uz gosta predavača iz PU Zagrebačke, gospodina Mrinka Lizatovića, koji je u šestim razredima održao predavanja pod nazivom Prevencija i alternativa.