Terenska nastava u Rijeci

08.11.2017

Kišnog 7. prosinca 2017. učenici naše škole (43 učenika od 4. do 8. r.) zajedno s prof. Vesnom Zaimović, profesorima hrvatskoga jezika Ljiljanom Mirt-Kruc i Jozsefom Mikuškom te pedagoginjom Jasenkom Đenović bili su na terenskoj nastavi u Rijeci.

Obišli smo rodnu kuću Lovre pl. Matačića, dirigenta i glazbenika čije ime nosi naša škola, a koji se u spomenutoj kući rodio 14. 2. 1899.g.

Posjetili smo i Villu Ružić na Pećinama u kojoj se nalazi knjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić.

Knjižnica je spomenik kulture Republike Hrvatske od 1946. g., a za javnost je otvorena od 2000. g.

Villu nam je otvorio skrbnik ove spomeničke ostavštine i voditelj kroz villu Theodor de Canziani Jakšić.

Zanimljivim pričama i povijesnim činjenicama plijenio je našu pažnju. Saznali smo da je villu dao sagraditi Juraj Ružić koji je imao sina Viktora Ružića. Viktor Ružić oženio se Nadom Brlić, najstarijom kćerkom Ivane Brlić Mažuranić koji su preselili u villu zajedno sa šestero djece. Tako se u villi nalazi namještaj, slike, oružje, predmeti iz obitelji Brlić i Mažuranić. Knjižnica broji 8 000 naslova u 10 000 svezaka. Prof. Theodor pokazao nam je zanimljive predmete i knjige,  a uz svaki predmet i knjigu ispričao je priču.

Nakon posjeta Villi Ružić obišli smo Trsatsku gradinu odakle se pružao pogled na cijelu Rijeku i Kvarner.

Posjetili smo i Svetište Majke Božje Trsatske, crkvu, kapelicu zavjetnih darova i samostanski klaustar.

Ručali smo u pizzeriji Pampas.

Nakon ručka prošetali smo središtem grada, riječkim Korzom. Zastali pred Gradskim tornjem sa satom iz 18. st., razgledali katedralu sv. Vida izvana i iznutra, hodali rivom do našeg autobusa kojim smo se vratili u Zagreb.

Iako je vrijeme bilo promjenjivo, izmjenjivala se kiša s vjetrom, uspjeli smo posjetiti i razgledati sve što smo planirali, pa i više od toga (npr. McDonald's; mjesno nekadašnje tiskare u kojoj je Ivan Mažuranić tiskao svoja djela).