Korizma – vrijeme pripreme za Uskrs

20.02.2015

U srijedu 18. veljače 2015. ČISTOM SRIJEDOM ili PEPELNICOM započelo je sveto i milosno vrijeme KORIZME.

KORIZMA ili ČETRDESETNICA (lat. quadragesima) dio je liturgijske godine u kojem se kršćani pokornički pripremaju za blagdan Uskrsa. Ovo vrijeme traje 40 dana a završava pred MISU VEČERE GOSPODNJE na Veliki četvrtak kojom počinje Vazmeno trodnevlje. Kršćani se pripremaju za slavljenje Uskrsa molitvom, postom, slušanjem i čitanjem božje riječi te dobrim djelima. U hodu kroz ovo vrijeme žele se osloboditi od grijeha, loših navika te pristupaju sakramentu ispovijedi da pomireni s Bogom i ljudima što pripravnije dočekaju najveći blagdan Crkve Uskrs. To je prigoda za produbljivanje osobne vjere i približavanje Bogu. Značajka ovog liturgijskog vremena tijekom misnih slavlja je ljubičasta boja i ne pjeva se Aleluja. Ova boja podsjeća na Isusovo trpljenje i žrtvu koju podnosi za spasenje svijeta. No u konačnici, ona nosi poruku nade u konačnu pobjedu dobra i vječnu radost.

Uz korizmu se veže i križni put - pobožnost na spomen Isusove muke, od trenutka kada Isusa osuđuju na smrt do polaganja Isusova tijela u grob. Sastoji se od 14 postaja koje predstavljaju prizore Isusova trpljenja. Za svaku postaju, u crkvama ili na javnim mjestima postavljene su slike ili kipovis likovnim prikazima Isusove muke. Pobožnost je vrlo stara i potječe iz Jeruzalema, a nastala je tijekom hodočašća, kada su vjernici obilazili mjesta Isusove muke.